Monthly Archives: Квітень 2017

Святкування Входу Господнього в Єрусалим

Неділя за тиждень перед Великоднем видалась сонячною та не дуже привітною. Проте вірян із гілочками лози, які прийшли в цей день вітати Господа у своїх серцях, не засмутив пронизливий вітер. Більшість із них слухали проповідь настоятеля отця Івана Яворського у затишному Соборі.  Багато людей, дітей зібралося також на церковному подвір’ї.

У народі ця неділя називається “Вербною”, а в церковному світі – Входом Господнім до Єрусалиму. За християнським вченням у цей час Спаситель Христос в’їхав у Єрусалим на віслюку і миряни устеляли перед ним дорогу пальмовим листям. Повчання про цей день було зачитане отцем із Євангеліє. Серед уважних слухачів надзвичайно багато було дітей.

20170409_120611        20170409_120913

Це дійсно цікаво для них – посвятити лозу і потім битися гілочками, бажаючи один одному здоров’я і сповіщаючи, що “за тиждень – Великдень”.

1491745127458_4

Колись господарі, повертаючись з церкви з свяченою вербою, до хати не заходили, а відразу ж садили на городі чи в полі, “щоб росла Богові на славу, а нам, людям, на користь”. Інші гілочки клали в хліви і стайні, за ікону в будинку. Вважалося, що вона має магічну силу і захищає будинок, хлів і двір від грому і пожежі. Крім того, кожен йшов на кладовище і ставив померлим родичам на могилі біля хреста кілька гілочок.

Свяченій вербі приписується магічна сила. Коли навесні виганяли худобу на пасовисько, то конче свяченою вербою – “щоб нечисть не чіплялася до тварин”. Викидали гілки свяченої верби надвір під час граду – “щоб град зупинився”. Верба має велике значення в народній медицині. Коли хворіли люди або тварини, то знахарі варили її з цілющими травами і напували хвору людину чи тварину. Відваром освяченої верби змочували голову і так лікувалися від головного болю. Свячена верба допомагала від лихоманки, ревматизму й гарячки. Товчене листя клали на рани, а настоянку на її листях пили проти шлункових захворювань. Освячені вербні “котики” кидали в кашу і їли, оскільки вважалося, що через них передасться людям сила весняної енергії на цілий рік. Ковтали “котики” ще по дорозі з церкви, щоб не було лихоманки, і горло не боліло. Обсаджували криниці вербами, щоб захистити воду від лихих сил, щоб вода була “пригожа та здорова”. Сухою торішньою свяченою вербою розпалювали піч під великодні паски.

Свячена верба користується великою пошаною серед українців. Навіть дрібні гілки, які залишилися після освячення, палили на вогні, щоб вони випадково не потрапили під ноги.

Вербна неділя – тихе свято, яке краще провести в колі сім’ї. Це дуже благочестиве торжество, адже в цей період все ще триває Великий піст, а попереду християн чекає суворий тиждень посту – Страсна седмиця. У Вербну неділю дозволяється деяке послаблення посту – можна їсти рибу.

Після святкового богослужіння настоятель Собору здійснив чин миропомазання, вітаючи усіх присутніх та всіх людей доброї волі зі святом.

20170409_131347

 

Більше фото у фотогалереї.