Історія собору

У християнському світі є небагато місць, пов’язаних із об’явленнями Пресвятої Богородиці – Фатіма, Гваделупа, Люрд, Ля Салєт тощо, а на Тернопільщині – Почаїв, Зарваниця, Теребовля, Винятинці, Борщів. В якому місці відбувалося з’явлення Матері Божої, таке ім’я і давали Їй побожні люди. З’явилася у Фатімі – Фатімська Мати Божа, з’явилася в Люрді – Люрдська Мати Божа.
152_dsc091621
Ікона Борщівської Божої Матері

І кожне Її об’явлення має свою історію. У XVII ст. Мати Божа об’явилася, як свідчить народний переказ і в Борщеві. На місці з’явлення Пресвятої Богородиці спочатку побудували дерев’яну капличку. Із 1757р. тут, як свідчать писемні джерела, стояла «…церква Різдва Христового, збудована із тесаного дерева, під гонтом…», а поряд «…невеличка дзвіниця на стовпах тільки, під дахом, критим гонтом…». На 1803р. всі ці споруди були в досить доброму стані. Ймовірно, ця церква припинила існувати в першій половині XIXст. тому, що в матеріалах з історії Борщова, датованих 1841р., уже не йде мова про неї. На її місці височів лише кам’яний хрест, який вріс у землю, і надгробки, які свідчили про те, що тут з часом виникло міське кладовище.

За народним переказом у 20-30р. XXст. на місці цієї церкви стояла невелика капличка з фігурою Матері Божої яку зірвали безбожники. Із свідчень батьків Богуслави Колодовської відомо про те, що саме на цьому місці 9 травня 1939р., у день їхнього весілля, явилася Божа Матір. Чимало людей були свідками цього з’явлення. Усі вони бачили над криницею Божу Матір, яка їх благословляла. Пресвята Богородиця з’являлася на цьому святому місці ще неодноразово в неділі і свята, про що збереглося чимало свідчень сім’ї Степових.

За радянської влади криницю – живоносне джерело Божої Матері – закидали сміттям і землею. Сім’я Степових бачила як на місці засипаної криниці горів благодатний вогонь на Святий Вечір Різдва Христового. Тому її розкопали, почистили і користувались нею.

За незалежності України на місці явлення Божої Матері завдяки старанням митрофорного протоієрея о.Івана Яворського збудовано собор на честь Борщівської ікони Божої Матері. Проект собору зробив архітектор Віктор Бабій.

65_img_9487

Собор Ікони Борщівської Божої Матері

Високопреосвященніший Василій, архієпископ Тернопільський і Бучацький, 31 липня 1994р. посвятив перший камінь під будівництво собору. Саме під час посвячення над хоругвою з’явилась Божа Матір і благословила початок зведення собору. Борщівську ікону Божої Матері художник Олександр Бойко написав саме так, як бачили очевидці Кобилянський Васиь і Чуль Сидір.

Саме під час посвячення першого каменю під будівництво собору відбулося перше зцілення. Долоня будівельника Ротко Ігоря, поранена в момент укладки бетонних плит під фундамент церкви,- миттю зціліла. Через декілька тижнів після освячення місця для собору тут бачили благодатний вогнянний стовп, котрий єднав землю з небом.

У вересні 1994р. Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет благословив щорічне святкування дня явлення Божої Матері 31 липня. Згідно з рішенням парафіяльних зборів 14 січня 1995р. величавий собор назвали в честь Борщівської ікони Божої Матері.

Преосвященнійший Нестор, Єпископ Тернопільськийі Бучацький, 4 грудня 2006р. освятив Собор Борщівської ікони Божої Матері. На початку святої Літургії над вівтарем по променях-сходинках в собор зійшла Божа Матір і благословила усіх присутніх.

У соборі є три престоли та іконостас високої мистецької цінності. Центральний присвячений явлінню Божої Матері, правий – Пророку Предтечі та Хрестителю Господньому Іоану, лівий – святителю Миколаю Мирлікійському Чудотворцю. 11 жовтня 2009р. Святіший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет і Преосвященніший Нестор, Єпископ Тернопільський і Бучацький, у спів служінні з Архієпископами Тернопільським і Кременецьким Іовом, Хмельницьким і Кам’янець-Подільським Антонієм, Єпископами Ужгородським і Закарпатським Кирилом, Чернігівським і Ніжинським Іларіоном, Тернопільським і Теребовлянським Павлом – цілим собором духовенства освятили іконостас, настінні розписи собору монументальну копію Гробу Господнього, статую Божої Матері з ангелами, капличку і живоносне джерело Божої Матері та відслужили Літургію.

183_img_79101

Центральний Іконостас

59_img_9479

Капличка

Собор побудований з допомогою щедрої фінансової підтримки багатьох підприємців та окремих підприємств, пожертвувань парафіян і жителів міст і сіл краю. Кошти на розпис собору виділив жертводавець Богдан Федорчук і його дружина Олександра. На їхні пожертвування збудована і капличка Борщівської ікони Божої Матері. Парадний вхід, кована брама, надбрамна ікона, ковані хвіртки виготовленні на кошти жертводавців Лесі та Анатолія Пішко. Криниця біля церкви реконструйована на кошти міської Ради Борщова, головою якої є Іван Башняк. Престіл виготовлений на пожертвування спиртзаводу. На тетрапод дав кошти Микола Гуменюк, директор того ж підприємства. Боковий престіл на честь Іоана Хрестителя пожертвував Василь Пентюк. Жертводаці Чуль Петро та Надія пожертвували кошти на престіл в честь Святого Миколая Чудотворця. Опалення в соборі зроблено на пожертвування Сергія і Людмили Регуш. Хрест над центральним куполом собору придбаний на кошти Марії Федош. Центральний світильник пожертвувала сім’я Ігоря і Олександри Ротко. Розписував собор і капличку художник Олександр Бойко.

Неподалік церкви, на подвір’ї, в центрі дзвінниці, споруджено копію Гробу Господнього. Це перша дзвіниця в світі копії Гробу Господнього.
На місці з’явлення Пресвятої Богородиці знаходиться статуя Божої Матері з ангелами. Саме тут, біля неї, щороку в день з’явлення Божої Матері, на Йордан і празник-відпуст Успіння Пресвятої Богородиці освячується вода.

Є чимало свідчень про дуже багато зцілень, чудесну допомогу, яку побожні християни різних конфесій відчували і відчувають у різних життєвих незгодах, видужують з недуг тілесних, а ще більше – душевних, коли з вірою і щирими молитвами припадають до стіп Пресвятої Богородиці.

Собор Борщівської ікони Божої Матері перебуває під юрисдикцією УПЦ КП.

Залишити відповідь